Hotel på Koh Lanta og hvor skal du bo?

hotel på koh lanta

Når du skal finde et hotel på Koh Lanta, vil du sandsynligvis gerne bo ved stranden. Det er der heldigvis masser af muligheder for langs vestkysten, hvor hotellerne ligger som perler på en snor. Herunder kan du læse lidt mere om øens forskellige strande og se de mest populære hoteller lige nu.

Selv bruger jeg udelukkende hotels.com og booking.com, når jeg skal booke hotel på Koh Lanta. De har det største udvalg, de laveste priser og nok så vigtigt gratis afbestilling på langt de fleste hoteller.

 

Hvor skal du bo på Koh Lanta

Herunder kan du læse om de mest populære strande og ferieområder på Koh Lanta. De ligger stort set alle ned ad vestkysten, hvor hovedvejen er øens livsnerve. Det er her, du finder den største koncentration af barer og restauranter, men også på strandene er der mulighed for at få noget at spise og drikke – bl.a. på mange af hotellerne.

Der er selvfølgelig andre steder at bo på Koh Lanta end dem, du kan læse om på denne side, men det vil være her langt de fleste turister booker overnatning. Læs mere om Koh Lanta i min Koh Lanta guide og i indlægget 9 gode oplevelser på Koh Lanta.

 

Saladan

Nordligst på Koh Lanta ligger byen Saladan, der ikke blot er øens trafikknudepunkt, men også stedet, hvor du finder det største udvalg af butikker, barer og restauranter. Her ligger en stribe mindre hoteller og guesthouses, der tilbyder enkel overnatning henvendt til rygsækturisterne.

 

Kaw Kwang Beach

Der er ingen strand af betydning i Saladan, men 1-1,5 km mod vest ligger området Kaw Kwang. Et ganske lille turistområde med en udmærket strand, der dog er ret smal flere steder. Her er kun få overnatningssteder og muligheder for turisterne.

 

Klong Dao Beach

Ned ad vestkysten ligger strandene som nævnt som perler på en snor. I nem gåafstand fra Kaw Kwang når du den 2 km lange Klong Dao Beach. Her får du lyst sand og klart vand, men store tidevandsforskelle, der har betydning for badekvaliteten.

Klong Dao Beach har flere større resorts, hvoraf nogle ligger ud til stranden. Der er i det hele taget et fint udvalg af overnatningssteder i alle prisklasser. På hovedgaden og langs sidevejene er der barer, cafeer og spisesteder. Der er ca. 1,5-3 km fra Klong Dao til Saladan.

 

Long Beach (Phra Ae)

Næste strand mod syd er Phrae Ae, som også kaldes Long Beach. Det er ikke helt tilfældigt – her kan du boltre dig på næsten 3 km strand, der er glimrende med lyst sand og dejligt turkisblåt vand. Her er rigtig god plads.

Long Beach er Koh Lantas største turistområde – her finder du et stort udvalg af overnatningssteder, og du har mulighed for at bo på stranden. Uanset hvor du booker overnatning langs Long Beach, er der kun få hundrede meter til hovedvejen, hvor der er masser af barer, cafeer og spisesteder. Der er ca. 5-7 km fra Saladan til Long Beach.

 

Relax Bay

Syd for Long Beach ligger den lille Relax Bay, der er et dejligt roligt område. Her bor du ved en rigtig skøn strand og tæt på barer, cafeer og restauranter langs hovedvejen. To gode badebugter, kaldet Secret Beach og Beautiful Beach (der ikke har overnatningsmuligheder), ligger umiddelbart mod syd.

 

Klong Khong

Lange Klong Khong er den næste strand mod syd. Her er udviklingen gået lidt langsommere, og selvom atmosfæren ved første øjekast synes ungdommelig, så er her noget for alle aldersgrupper.

Stranden er bedst mod nord, men de fleste steder stærkt påvirket af tidevandet. På den centrale og sydlige del af den 1,5 km lange strand er Klong Khong flere steder ikke særlig badevenlig.

Det er til gengæld her, du finder en lang række interimistiske strandbarer lavet af drivtømmer og genbrugsmaterialer. Der er ca. 9 km fra Saladan til Klong Khong.

 

Klong Nin Beach

Ca. 5 km længere mod syd kommer Klong Nin Beach, der er en glimrende strand med lyst sand og klart vand. Klong Nin Beach er over 2 km lang, og jo længere mod syd du kommer, jo mere øde er der.

Helt mod nord i Klong Nin finder du det nok mest koncentrerede turistområde på Koh Lanta. Her er et godt udvalg af cafeer, barer, restauranter og overnatningssteder. Men du kan blot fortsætte af den smalle kystvej for at finde endnu flere muligheder for mad, drikke og overnatning. Der er ca. 14 km fra Klong Nin til Saladan.

 

Kantiang Bay

Fra Klong Nin mod syd bliver turisterne færre. Her finder du flere pragtfulde strande og mindre badebugter. F.eks. Kantiang Bay, der ligger ca. 5 km fra Klong Nin.

Kantiang Bay er en ganske lille by med et begrænset udvalg af cafeer, barer, restauranter og overnatningssteder koncentreret i området lige nord for selve stranden. Der er ca. 19 km fra Saladan til Kantiang Bay.

 

Hotel på Koh Lanta – populære steder lige nu

Jeg har lavet flere indlæg om overnatning i på Koh Lanta. Vil du se, hvilke hoteller, der får de bedste anmeldelser og som andre rejsende synes godt om, så se indlægget De bedste hoteller på Koh Lanta.

Prisniveauet på overnatning er lavt. Der er masser af mulighed for at bo godt og billigt – se mere i indlægget De bedste billige hoteller på Koh Lanta.

Er I en familie, der skal afsted, så vil jeg anbefale at læse mere i indlægget overnatning for hele familien på Koh Lanta. Her finder du f.eks. hoteller, hvor familien kan bo sammen i værelse eller bungalow. Vil du bo på stranden, så kan du se mere i indlægget Bo på stranden på Koh Lanta.

 

Forslag til overnatningssteder

Det kan være svært at vælge hotel på Koh Lanta, men jeg har valgt syv steder ud i forskellige kategorier og prisklasser, der alle er populære og får rigtig gode anmeldelser.

Udvalget er selvfølgelig væsentlig større – se mere på f.eks. hotels.com og booking.com for at finde det hotel, der passer til dine præferencer.

Når du sammenligner priser på de forskellige hotelbookingsider, så vær opmærksom på f.eks. disse ting:

• Er det samme værelsestype?
• Hvordan er afbestillingsbetingelserne?
• Er der måltider inkluderet – f.eks. morgenmad?

Husk, at du her på siden kan få et tilbud på lufthavnstransfer (og anden transport i Thailand) fra et dansk rejsebureau i Thailand – se mere her.

 

> Budget: Lanta Pearl Beach Resort

Med plads til hele familien
Mellemklassehotel på den nordlige del af Long Beach. Du kan vælge mellem otte forskellige værelsestyper – inklusiv familiebungalow – der alle har tv, køleskab og gratis wifi. Du har kun 100 meter til den lange strand, der indbyder til skønne dage under den thailandske sol.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Mellemklasse: Lazy Days Bungalows

Dejlige bambushytter direkte ud til Relax Beach
I en lille bugt syd for Long Beach ligger Lazy Days Bungalows, der kun har ni hytter. Du kan enten vælge hytter i haven eller beach front. På værelserne finder du tv, køleskab og gratis wifi.

Lazy Days Bungalows tilbyder desuden have, bar/lounge og restaurant. Morgenmad er tilgængelig og personalet hjælper gerne med udflugter/billetter.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Luksus: Pimalai Resort & Spa

Luksusresort med bryllupsfaciliteter
Lækkert resort, der har fået et hav af priser og som konstant får gode anmeldelser. Vælg mellem otte forskellige værelsestyper – fra deluxe til store villaer med privat pool.

Værelserne har bl.a tv, køleskab og gratis wifi. På Pimalai Resort finder du et stort udvalg af faciliteter som f.eks. fitness, strandbar, bryllupsfaciliteter, to barer og fire restauranter.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Familiehotel: Rawi Warin Resort & Spa

Skønt børnevenligt resort
Det lækre Rawi Warin er et af de steder, der år efter år får topanmeldelser af tidligere gæster. Drømmer du om at bo i en poolvilla ved stranden, så kunne Rawi Warin være noget for dig.

Der er selvfølgelig flere andre og billigere værelsestyper – alle har de bl.a. tv, køleskab, pengeskab, gratis wifi og mulighed for at lave te/kaffe. Hotellet har en lang række faciliteter som spa, fitness, barer, restauranter, swimmingpools og gratis børneklub. Der er mulighed for at tilkøbe morgenmad.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Strandhotel: Long Beach Chalet

Populært hotel på stranden
Det populære Long Beach Chalet ligger direkte ud til Long Beach. Her kan du vælge mellem flere forskellige værelsestyper – bl.a. med mulighed for at bo i beachfront villa. På alle værelser er der tv, køleskab, pengeskab, balkon/terrasse og gratis wifi.

Long Beach Chalet har faciliteter som have, bar/lounge, to swimmingpools og restaurant ved stranden, der også serverer morgenmad (skal tilkøbes). Hotellet tilbyder lufthavnstransport og personalet hjælper gerne med udflugter/billetter.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Hostel: Blanco Hostel at Lanta

Et af de bedste hostels på Koh Lanta
På Blanco Hostel at Lanta bor du billigt på sovesal og har mulighed for at møde andre rejsende. Stedet har bl.a. have, bar/lounge, restaurant og der er kun få minutters gang til Long Beach. Morgenmad er tilgængelig, og personalet er gerne behjælpelige med udflugter/billetter. Blanco Hostel tilbyder desuden gratis wifi.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

> Lejligheder: White Flower Lanta

Gode lejligheder tæt på Long Beach
Ønsker du at bo i en lejlighed på Koh Lanta med fuldt udstyret køkken, så er White Flower Lanta et godt valg. Her kan du vælge lejligheder af forskellig størrelse – op til tre soveværelser med plads til maksimalt syv voksne og fire børn.

Lejlighederne er indrettet med køkken, opholdsrum (stue) og de største af dem har to badeværelser. White Flower Lanta tilbyder desuden have, vaskeri, lufthavnstransport, to swimmingpools og gratis wifi.

Se pris på hotels.com > Se pris på booking.com >

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *